Przychodząc do gabinetu na badanie diagnostyczne, prosimy zabrać ze sobą kopię dokumentacji medycznej będącej w posiadaniu chorego (wypisy ze szpitali, wyniki badań poprzednich USG, komputerowej tomografii, rezonansu magnetycznego, mammografii, urografii wraz ze zdjęciami oraz wyniki badań laboratoryjnych).
USG jamy brzusznej wykonujemy u Pacjentów, którzy wymagają diagnostyki narządów jamy brzusznej. Jest to badanie zalecane w diagnozowaniu choroby pęcherzyka żółciowego i dróg żółciowych. Wskazania do wykonania badania obejmują przede wszystkim bóle brzucha, a także podbrzusza i okolicy lędźwiowej, wyczuwalne zmiany w obrębie jamy brzusznej, odchylenia w badaniach laboratoryjnych sugerujące obecność patologii w narządach jamy brzusznej, powiększenie się w szybkim tempie obwodu brzucha oraz żółtaczkę.
Badanie USG zalecane jest również w przypadku istniejących już zmian wymagających regularnej kontroli.
Poniżej znajdziecie Państwo materiał informacyjny ,który pomoże Wam w odpowiedni sposób przygotować się do badania.
Jak przygotować sié do badania usg jamy brzusznej?
Przed badaniem USG narządów jamy brzusznej (wątroby, dróg żółciowych, trzustki, jelit, układu moczowego – w tym nerek, przestrzeni zaotrzewnowej) oraz badaniem dopplerowskim jamy brzusznej, należy ściśle stosować się do poniższych wytycznych:
W przeddzień badania prosimy pozostać na diecie lekkostrawnej, unikając potraw wzdymających (potrawy smażone, warzywa kapustne i cebulowe, nasiona roślin strączkowych, słodycze, jabłka, gruszki, śliwki i soki owocowe).Przez 3 dni przed badaniem zalecane jest zażyć 3 razy dziennie po trzy tabletki ESPUMISAN (kapsułki połykając w całości). W dniu badania prosimy pozostać na czczo przynajmniej 6 godzin.Chorzy z tendencją do zaparć powinni zastosować dowolny lek przeczyszczający 2 dni przed badaniem (nie należy podawać środków przeczyszczających i wykonywać lewatyw w przeddzień badania).
Ponadto na badanie usg jamy brzusznej należy przyjść z pełnym pęcherzem.W tym celu 1,5 godziny przed badaniem wypić trzy szklanki niegazowanej wody mineralnej lub herbaty (nie soku czy innych napojów) i nie oddawać moczu. W przypadku przepełnienia pęcherza można w czasie oczekiwania na badanie „po trochę” oddawać mocz, nie wolno w międzyczasie dopijać płynów.
USG tarczycy może zostać przeprowadzone niezależnie od wieku, również u dzieci czy osób starszych, a także u kobiet w ciąży. Metoda ta pozwala z łatwością obejrzeć cały narząd, sprawdzić jego wielkość i kształt, a także upewnić się czy nie występują na nim żadne guzy. To ważny element diagnostyki i leczenia schorzeń tarczycy. Oprócz tego wynik badania jest dostępny zaraz po jego zakończeniu. Lekarz ocenia stan tarczycy od razu, w trakcie badania i na bieżąco może komentować obserwowany obraz, który przenoszony jest na ekran w czasie rzeczywistym.
Nie wszystkie objawy problemów z tarczycą są oczywiste i jednoznaczne. Czasem możemy omyłkowo przypisywać je innym schorzeniom. W zależności od tego czy mamy do czynienia z niedoczynnością tarczycy, czy z jej nadczynnością objawy chorobowe bywają skrajnie różne. Dlatego oprócz samej świadomości ważne jest zasięgnięcie opinii lekarza,najlepiej endokrynologa, który pomoże odpowiednio zinterpretować objawy i wyniki badania USG tarczycy.
Objawami wskazującymi na nieprawidłowe funkcjonowanie tarczycy są:
w przypadku niedoczynności tarczycy:
w przypadku nadczynności tarczycy:
USG tkanek miękkich (skóry i tkanki podskórnej) znajduje zastosowanie w diagnostyce takich chorób i nieprawidłowości, jak:
Powiększone węzły chłonne mogą sygnalizować chorobę samych węzłów chłonnych (np. chłoniaka) lub być tylko objawem towarzyszącym innej chorobie w danej okolicy (nowotworowej lub zapalnej). Badanie USG wykonujemy w celu odróżnienia zmian które są niegroźne (często wynikiem przebytej infekcji) od tych, które są potencjalnie niebezpieczne lub są objawem poważnej choroby i wymagają dalszej diagnostyki. W ramach badania diagnostycznego mogą być oceniane węzły chłonne nastepujących okolic:
W ultrasonografii moszny lekarz używa tzw. sondę liniową. Wytwarza ona fale ultradźwiękowe o znacznie wyższej częstotliwości,niż głowica chociażby do usg brzucha, dzięki czemu uzyskiwany obraz charakteryzuje się lepszą jakością i większą liczbą szczegółów. Badanie pozwala z dużą dokładnością stwierdzić, co odpowiada za powstanie wspomnianych wcześniej objawów, a także:
USG jąder wykonuje się ponadto w kontekście niedorozwoju albo zaniku (atrofii) tej części ciała lub tzw. wnętrostwa, czyli sytuacji, gdy jądro nie zstępuje do worka mosznowego, tylko zatrzymuje się w pachwinie bądź jamie brzusznej, co może prowadzić do jego przegrzania i w efekcie do niepłodności lub rozwoju raka.
Nieprawidłowości w obrębie jąder, które mogą zostać rozpoznane dzięki ultrasonografii, to również :mikrozwapnienia, krwiaki, wodniaki (rodzaj torbieli), ropnie i stany zapalne czy niedrożność nasieniowodów, jak również:
USG stawu kolanowego należy wykonać, gdy zauważysz u siebie jakiekolwiek dolegliwości w tym obrębie, np. ból, wyraźną opuchliznę, zmianę koloru skóry lub wyglądu oraz drętwienie. Możesz je też wykonać profilaktycznie po urazie bądź kontrolnie po zabiegu lub operacji.
Wskazaniami do USG kolana są:
Usg bioderek u niemowląt dlaczego je wykonujemy?
W naszym kraju około 4% niemowląt cierpi na dysplazję stawów biodrowych.Dysplazja stawu biodrowego to niewystarczający rozwój kości oraz innych elementów, które tworzą ten staw. Jest to jedna z najczęstszych ortopedycznych wad wrodzonych wśród dzieci.
USG bioderek to jedno z badań stanowiących podstawową profilaktykę prozdrowotną.
Proste, bezbolesne i nieinwazyjne badanie USG wykonane w odpowiednim momencie życia dziecka pozwala wykryć tę chorobę stawów i podjąć odpowiednie leczenie, które wyeliminuje problem.
Pierwsze badanie powinno się wykonać w okolicy 6-tego tygodnia życia dziecka. U dzieci, u których w najbliższej rodzinie (rodzice, rodzeństwo) występowała dysplazja stawów biodrowych lub inne czynniki ryzyka jak kręcz szyi lub stopa końsko-szpotawa, USG bioderek powinno być wykonywane zaraz po urodzeniu. To samo dotyczy dzieci, które były ułożone miednicowo. Wynik pierwszego badania determinuje termin kolejnego, które z reguły odbywa się w 12-tym tygodniu życia dziecka.
Do najczęściej badanych w ten sposób organów należy gruczoł sutkowy. Podczas badania tego narządu główną poszukiwaną jednostką jest rak piersi, który jest najczęstszym nowotworem wśród kobiet w Polsce.
Warto w tym miejscu podkreślić iż badanie ultrasonograficzne gruczołu sutkowego, które wydawałoby się być zarezerwowane do celów diagnostycznych w populacji żeńskiej, jest również wykorzystywane do rozpoznawania szeregu patologii sutka u mężczyzn. Choroby gruczołu piersiowego w przeważającej większości spotykane są u kobiet, jednak nie oznacza to, że męski gruczoł piersiowy jest zupełnie wolny od chorób Badania w celu wykrycia zmian w obrębie sutka możemy wykonać poprzez mammografię lub usg piersi.
Oba badania stanowią podstawę diagnozowania obrazowego w raku piersi, różnią się jednak zasadą działania i są dedykowane nieco innym grupom pacjentek. Mammografia wykorzystuje promienie rentgenowskie i daje statyczne zdjęcie każdego z gruczołów, patrząc na nie z dwóch prostopadłych stron. Jest szczególnie przydatna, gdy struktura piersi w dużej mierze składa się z tkanki tłuszczowej, co jest charakterystyczne dla starszych pań oraz o obfitym biuście. USG piersi natomiast opiera się na działaniu fal ultradźwiękowych, które są w pełni bezpieczne.Może je zatem przeprowadzać rownież kobieta w ciąży.Zalecane jest również w przypadku młodych kobiet,ponieważ ich piersi zbudowane są w dużej mierze z gęstej tkanki gruczołowej, która jest lepiej widoczna w USG niż na zdjęciach wykonanych za pomocą RTG.
Umożliwia także ocenę węzłów chłonnych pachowych, których zmiany są szczególnie ważną informacją diagnostyczną w celu sklasyfikowania pacjentki i poddania właściwemu leczeniu. Nie można tutaj zapomnieć o ważnym temacie jakim jest profilaktyka raka piersi,która od paru lat z sukcesem zostaję nagłaśniana i promowana także w Polsce.
Aby właściwie zapobiegać chorobom i stosować skuteczną profilaktykę niezbędna jest znajomość czynników, jakie sprzyjają ich wystąpieniu. Ryzyko raka piersi wzrasta wraz z wiekiem (najliczniej w przedziale wiekowym 50-69) i występuje głównie u Pań. Wynika to głównie z oddziaływania hormonów płciowych, dlatego bardziej narażone są pacjentki ze wczesną pierwszą miesiączką, późną menopauzą, stosujące antykoncepcję hormonalną lub poddane hormonalnej terapii zastępczej. Do grupy podwyższonego ryzyka należą również Panie z powodu obciążenia rodzinnego, o którym mogą świadczyć zachorowania na raka piersi lub jajnika wśród bliskich, zwłaszcza do I stopnia pokrewieństwa, czyli rodzice, rodzeństwo i dzieci – warto wówczas wykonać badanie genetyczne w kierunku mutacji w obrębie genu BRCA 1 i 2. Pierwsze USG gruczołu sutkowego powinno być wykonane już w 2. dekadzie życia. Jednorazowe kontrolne badanie piersi jest zalecane co roku kobietom w grupie wiekowej 30-50 lat. Od zeszłego roku kobiety już po 45 roku życia kwalifikują się do programu zdrowotnego, umożliwiającego wykonanie darmowego badania mammograficznego raz na dwa lata. Nieprawidłowy lub niejednoznaczny wynik wymaga dalszej diagnostyki, w tym także obrazowej, poszerzonej o badanie ultrasonograficzne.
W grupie kobiet obciążonych wysokim ryzykiem zachorowania na raka gruczołu piersiowego już od 20 roku życia zaleca się wykonywać USG piersi nawet co roku. Co powinno skłonić do wykonania badania szybciej Zmianami, które powinny zaniepokoić, są: wyczuwalny palpacyjnie guz piersi, wciągnięcie brodawki, wyciek z niej, owrzodzenie, zaczerwienienie, wciągnięcie/uwypuklenie w obrębie skóry biustu lub wzór skórki pomarańczy. Aby zauważyć odchylenia od standardowego wyglądu piersi na jak najwcześniejszym etapie, każda kobieta powinna wykonywać comiesięczne samobadanie piersi (najlepiej 8-10 dni od początku miesiączki), obejmujące wzrokową ocenę oraz badanie palpacyjne (za pomocą dłoni).
Pamiętaj o tym, każdą zauważoną niepokojącą zmianę lub ból piersi należy skontrolować u lekarza!!!
USG Doppler to w tej chwili najbezpieczniejsze, nieinwazyjne i bezbolesne badanie pozwalające obserwować przepływ krwi przez narządy i naczynia krwionośne. Wykonuje się je przede wszystkim u Pacjentów, u których lekarz podejrzewa uszkodzenia naczyń krwionośnych. Badanie wykorzystuje zjawisko fizyczne nazywane efektem Dopplera, dzięki czemu pomaga zobrazować kierunek i prędkość przepływu krwi przez naczynie.
Ze względu na brak szkodliwych skutków ubocznych badanie to może zostać przeprowadzone u każdego pacjenta, nie wymaga wcześniejszego przygotowania.
Badanie dopplerowskie podobne jest do zwykłego USG. Wynik pacjent dostaje od razu. Badanie trwa zazwyczaj kilkanaście minut.
Technika kolorowej ultrasonografii dopplerowskiej (zwana potocznie kolorowym Dopplerem) polega na barwnym obrazowaniu przepływu krwi w naczyniach. Stwarza to możliwość precyzyjnego lokalizowania nawet małych naczyń.Obrazowanie zmian przez nasycenie kolorem odpowiada różnym szybkościom lub energii przepływu krwi, pokazując w efekcie naczynia o nieprawidłowej budowie ściany.